בס"ד

 

קול הלשון – מדריך קצר למשתמש החדש

 

מסמך זה בא לתאר באופן קצר את אתר קול הלשון, ולהסביר בקיצור איך להשתמש בחלקיו השונים, וכך למצות את כל האפשרויות שיש בו. הוא נועד במיוחד למשתמש החדש, כדי לאפשר לו להתחיל להשתמש באתר באופן כמעט מיידי. צוות קול הלשון מאחל למשתמשים החדשים והוותיקים כאחד באשר הם, שיזכו ב"ה ללמוד תורה לשמה, בשמחה ובאהבה אמיתית כל ימי חייהם.

 

תוכן העניינים:

שעורי אודיו 1

שיעורי וידאו 2

בחירת שפת השיעורים. 2

חיפוש . 2

חיפוש נושאים. 2

מגידי השיעורים. 3

הורדת שיעורים ע"י פודקסטינג/iTunes 3

וידאו בשידור חי 3

אודיו בשידור חי 4

שידורים חוזרים. 4

שידורים ברצף. 4

פרשת השבוע. 4

לימוד הדף היומי 4

"חפץ חיים" יומי 4

תנ"ך, הלכה, שיעורים לנשים, שיעורים לילדים, שמירת הלשון 4

השקעה כדאית. 5

שירות תמיכה בחינם. 5

קטלוגים. 5

 

שעורי אודיו:

מערכת "קול הלשון" מכילה כיום מעל 3,028,067 שיעורי אודיו, ומעל 218,169 שיעורי וידאו. ניתן לשמוע שיעורים אלו דרך הטלפון במספרים: 03-6171111, או *6761. לשמיעת שיעורים בארה"ב יש להתקשר למספר: 718-5215231 . באנגליה: 0208-1917000

 

שיעורי "קול הלשון" ניתנים לשמיעה דרך הטלפון וכן ולהורדה דרך האתר. אותה החלוקה ל"עץ" הנושאים (כלומר: שיעורים בתנ"ך ופרשת השבוע, בגמרא ומשנה, הלכה וכו') קיימת באתר.

 

לחיצה עם העכבר על שם הנושא תוביל לרשימת תת-הנושאים שלו (כגון ב"הלכה": לרשימת השיעורים השונים בהלכה), וכן הלאה. לחיצה על "שיעורי אודיו" מובילה לראש עץ השיעורים.

 

בדף הנושאים אפשר לבחור אפשרויות שונות לקבלת השיעור הרצוי:

ניתן לסדר את הנושאים בסדר אלפאבתי ע"י תפריט "סדר הנושאים".

לבחור האם לקבל את כל הנושאים, או נושאים שיש בהם שיעורי וידאו בלבד ע"י כניסה לתפריט "אודיו/וידאו".

וכן לחפש שיעורים מסוימים דרך תיבת החיפוש הפנימית של דף הנושאים.

 

בסיום בחירת הנושאים ותתי הנושאים, מגיעים לדף השמעת השיעורים (כגון: שיעורי הרב יצחק זילברשטיין משנת תש"ע). שם אפשר לבחור לשמוע את השיעור (או לצפות בו, בחרת בשיעור וידאו), להוריד אותו למחשב, או לצרף אותו לעגלת ההורדה (עיין להלן "עגלת ההורדה"), כדי להוריד אותו מאוחר יותר בפעם אחת, יחד עם שיעורים נוספים.

 

דף השמעת השיעורים מציג 20 דפי שיעורים בכל שלב. ניתן לדפדף בין הדפים השונים בעזרת פס הניווט הכחול שנמצא בראש הדף, משמאל. ניתן לסדר בדף זה את השיעורים בצורות שונות, על ידי בחירה בתפריט "סדר השיעורים". בתפריט זה ניתן לבחור האם לקבל את כל השיעורים, או שיעורים בגרסת אודיו / וידאו בלבד, על ידי תפריט אודיו / וידאו. גם בדף זה ניתן לחפש אפשרויות מסוימות על ידי לחיצה על תיבת החיפוש הפנימית שלו.

 

שיעורי וידאו:

כאמור, באתר ישנם גם שיעורי וידאו הניתנים לצפייה דרך האתר או להורדה למחשב. לחיצה על "שיעורי וידאו" מובילה לראש עץ השיעורים, באופן שיוצגו למשתמש רק שיעורים שיש להם גרסא של וידאו. אפשרות זו נועדה למי שמעוניין רק בשיעורי וידאו, ולא בשיעורי אודיו. שים לב: בכל שלב ב"טיול" בעץ השיעורים אפשר לעבור למצב של הצגת וידאו בלבד, ע"י בחירה באפשרות "וידאו" בתפריט אודיו/וידאו.

 

בחירת שפת השיעורים:

בקול הלשון ישנם שיעורים בעברית, אנגלית, אידיש, צרפתית, ספרדית, ובכמה שפות נוספות. כדי לשמוע, להוריד או לצפות בשיעורים בשפות אלה, יש לבחור בשפה המתאימה בתפריט "בחירת שפת השיעורים".

 

חיפוש:

כדי לאפשר למשתמשי האתר למצוא את השיעורים המעניינים אותם בקלות, נערכו ב"קול הלשון" לתת שמות לקבצי השיעורים, המתארים לכל שיעור את תוכנו. חיפוש שיעורים עם תוכן מסוים (כגון: "חנוכה", "ארבעת המינים", "בורר", וכו') ניתן לבצע בעזרת תיבת החיפוש. יש לכתוב את המילה (או המילים) המתארות את תוכן השיעור בתוך התיבה, וללחוץ על כפתור החיפוש. בתשובה תתקבל רשימת השיעורים (בשפה הנבחרת) שמופיעה בהן המילים הללו (למעשה החיפוש הוא גם בשם השיעור וגם בנושא השיעור).

 

הערה: החיפוש בתיבת הנושאים הכללית שבצד ימין מחפשת בכל שיעורי קול הלשון. חיפוש בתיבת החיפוש של דף הנושאים יחפש רק בשיעורים הנמצאים בחלק הזה של "עץ הנושאים". חיפוש בדף השמעת השיעורים מחפש רק בשיעורים בתוך דף השיעורים עצמו.

 

בתוצאות דף החיפוש מופיע מעל כל שיעור, שם סדרת השיעורים (נושא) שבו הוא מופיע ב"קול הלשון". ע"י לחיצה על שם הסדרה אפשר לעבור אליה כדי לשמוע שיעורים אחרים באותו הנושא או שיעורים אחרים על ידי אותו מגיד השיעור.

 

חיפוש "נר חנוכה" יתן את כל השיעורים שבהם מופיע הביטוי הזה (נר חנוכה) בדיוק. חיפוש של "נר, חנוכה" יתן את השיעורים שבהם מופיעות שתי המילים: "נר" ו"חנוכה", אך לאו דוקא ביחד ולאו דוקא בסדר הזה.

 

חיפוש נושאים:

כאמור לעיל, שיעורי "קול הלשון" מסודרים ב"עץ נושאים" שתחילתו "שיעורים בתנ"ך ופרשת השבוע" , "בגמרא ומשנה", "הלכה", וכו', כך שמתחת לכל נושא מופיעים תת-נושאים, וכן הלאה. ניתן לחפש נושאים מסויימים (כמו "משנה ברורה", "שבת) כדי לקבל את רשימת הנושאים בעץ, שבהם מופיע הנושא הזה. כל נושא מכיל מתחתיו סדרה שלמה של שיעורים בנושא הזה.

 

בדף "חיפוש הנושאים" יש לבחור בשפה שבה מעויינים (או "הכל" לבחירת כל השפות), ואז אפשר לכתוב נושא מסויים לחיפוש (או חלק ממנו) או לבחור מתוך רשימת הנושאים. לאחר בחירת הנושא תתקבל למטה רשימת הנושאים בעץ השיעורים שמופיע בהם הנושא המבוקש. לחיצה על כל נושא ברשימה, תפתח חלון חדש שבו רשימת השיעורים בנושא הזה.

 

מגידי השיעורים:

דף זה נועד לחיפוש שיעורים ע"י מגידי שיעורים מסויימים. יש לבחור תחילה את השפה (או "הכל" לבחירת כל השפות). ואז אפשר לכתוב שם של רב מסויים לחיפוש (או חלק ממנו, כמו "יעקוב" בשביל לחפש את שיעורי הרב יעקובזון) או לבחור מתוך הרשימה. לאחר בחירת מגיד השיעור תתקבל למטה רשימת השיעורים של אותו מגיד השיעור. לחיצה על כל שיעור ברשימה תפתח חלון חדש ובו רשימת השיעורים הנ"ל לשמיעה, צפיה והורדה.

 

 

 

הורדת שיעורים ע"י פודקסטינג/ iTunes :

בעץ השיעורים, וכן בדף השמעת השיעורים, ישנה אפשרות להוריד את סדרות שיעורי "קול הלשון" ע"י תכנות הפודקסטינג השונות. לשם כך יש ללחוץ על התמונה המתאימה המופיעה ליד שם נושא השיעור (בדף הנושאים) או בראש דף השמעת השיעורים. להסבר מפורט לגבי שימוש בתכנת ITunes, יש ללחוץ בדף הראשי של האתר על "הורדה בעזרתiTunes ".

 

וידאו בשידור חי:

באתר "קול הלשון" משודרים שיעורי וידאו בשידור חי. ישנם שידורים קבועים וישנם שידורים של אירועים מיוחדים. לחיצה על "וידאו בשידור חי" מובילה לדף הוידאו בשידור חי. שם מופיעים רשימה של השידורים החיים המשודרים עכשיו (במידה ויש כאלה). כדי לצפות בשידור יש לבחור בו מתוך רשימת השידורים. כמו כן נמצאת בתחתית דף זה רשימת השידורים החיים השבועית.

 

אודיו בשידור חי:

שידורים חיים באודיו משודרים במערכת "קול הלשון" הותיקה בטלפון מזה זמן רב. לאחרונה הוסיפה "קול הלשון" את האפשרות לשמוע בישראל גם שידורים חיים של שיעורים מארה"ב (וכן להפך: לשמוע בארה"ב שידורים מהארץ). בדף ה"אודיו בשידור חי" ניתן לשמוע את השידורים החיים באודיו גם מישראל וגם מארה"ב.

 

שידורים חוזרים:

השידורים החיים בוידאו שמשודרים באתר, מעובדים ע"י קול הלשון, ונכנסים לאחר מכן לאתר לצפייה ולהורדה. אך דבר זה לוקח לעתים זמן מסוים. לשם כך הוספנו דף של "שידורים חוזרים" לאפשר למי שלא הספיק לצפות בשידור החי, לצפות בו עוד לפני שהוא נכנס למערכת הרגילה של השיעורים.

 

שידורים ברצף:

"קול הלשון" משדרת שיעורי וידאו ברצף כל שעות היממה. השידורים הם בנושאים שונים: פרשת השבוע, גמרא, הלכה, עניינים שונים, וכן מענייני דיומא. בכל דף כזה ישנה רשימת השידורים, עם שעות השידור. כמו כן, ניתן לצפות באחד השידורים שברשימה מתחילתו, ע"י לחיצה עליו ברשימת השידורים.

 

פרשת השבוע:

לחיצה על "פרשת השבוע" בתפריט הכחול, נותנת בתשובה רשימת שיעורים על פרשת השבוע הנוכחית בשפה הנבחרת.

 

לימוד הדף היומי:

לחיצה על "לימוד הדף היומי" בתפריט הכחול מובילה לדף שבו אפשר לשמוע (וכן לצפות, אם קיימת גרסת וידאו לשיעור זה) בשיעורים על הדף היומי הנוכחי. בדף זה אפשר גם לדפדף לשיעורים קודמים (או לשיעורים הבאים) ולקבל את רשימת השיעורים שיש על הדפים הללו.

 

"חפץ חיים" יומי:

בדף זה אפשר לשמוע שיעור ב"חפץ חיים"יומי לפי סדר ה"חפץ חיים" היומי המקובל, בעברית ובאנגלית, לגברים ולנשים. הדף גם מציג את הדף היומי מתוך הספר "חפץ חיים". אפשר גם לדפדף לשיעורים הקודמים או הבאים, ולשמוע (ולקרוא) את השיעורים עליהם.

 

 

תנ"ך, הלכה, שיעורים לנשים, שיעורים לילדים, שמירת הלשון:

לחיצה על אחד מהפריטים הללו בתפריט הכחול מובילה ישירות אל המקום שלו בעץ הנושאים, שם נמצאים השיעורים בנושאים הללו.

 

 

השקעה כדאית:

דף זה מאפשר למשתמשי האתר לתת צדקה ולתרום למגידי השיעורים הנותנים שיעורים ב"קול הלשון". הדף מאפשר לבחור לאיזה מגיד שיעור רוצים לתרום, וכמה.

 

שירות תמיכה בחינם:

על כל שאלה או בעיה שיש למשתמשי האתר, הם יכולים להכנס לדף הזה, למלא את פרטיהם, ולאתר את הבעיה או השאלה. ואנו נשמח לעזור דרך הדואר האלקטרוני, או גם בטלפון. יש אפילו אפשרות להכנס (דרך הרשת) למחשב של המשתמש (באופן בטוח ובאישורו, כמובן) כדי לנסות ולפתור ב"ה כל בעיה שמתעוררת.

 

קטלוגים:

דף זה מאפשר את הורדת הקטלוגים של שיעורי "קול הלשון", ושל מגידי השיעורים.